H.C. Andersens fødselsdag

Onsdag

den 2. april

Kl. 19.00

Lektor (em) Sten Høgel

Universitetslektor emeritus, udgiver af Weyses sange og forfatter til tekster om morgen- og aftensangene. Læs mere online: Høgel – den barnet særegne inderlighed.

H C Andersen og musikken

H.C. Andersen og musikken

Onsdag den 2. apirl kl. 19.00

v/ Sten Høgel, lektor em., lektor em ved Musikvidenskabelig Institut på Københavns Universitet

Fra barnsben sang H.C. Andersen sig frem i verden. I Odense og senere i København blev musikken en rød tråd gennem hans liv, en kilde til trøst, inspiration og kunstnerisk udvikling. Musikken fulgte ham både i hans eventyr og i hans personlige relationer – fra venskabet med komponisten C.E.F. Weyse til den svenske nattergal Jenny Lind, som han beundrede dybt, og til operaen, der fascinerede ham i Europas store kulturbyer.

I dette foredrag vil jeg dykke ned i H.C. Andersens forhold til musikken og de mennesker, der formede hans musikalske univers. Undervejs spiller jeg eksempler, og vi vil sammen synge nogle af digterens sange for at opleve musikken, som han selv gjorde.

Entré: kr. 100,- plus gebyr og inkl. en forfriskning-

Kommende foredrag

Vi tager forbehold for eventuelle ændringer i programmet.

Ønsker du at overnatte på Skærum Mølle

Ønsker du og dine gæster at overnatte på Skærum Mølle f.eks. i forbindelse med et kursusdøgn, konference eller et privat arrangement, kan du læse mere her: